Máté Ernő, a Dél-Dunántúli Szórványegyházközség lelkészének beszámolója, mely a híradások alapján íródott.
2024. novembere második felében immár látogathatóvá vált a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpontja, Pécs belvárosában, melyben „A hely szelleme – Genius Loci” címet viselő állandó kiállítás 11 termen keresztül, mintegy 500 négyzetméteren mutatja be a látogatóknak a város és Baranya vármegye történetét. A világszínvonalú kiállítás lényegében egyedi betekintést nyújt Pécs és környéke történelmi, kulturális örökségébe. A muzeológusok főként régészeti, néprajzi és helytörténeti vonatkozású anyagokból válogattak a tárlat összeállításakor.
Az őskortól napjainkig tartó messzeható eseményeket úgynevezett helyi szellemek, géniuszok mutatják be. Az egyes termekben lényegében ők a „tárlatvezetők”, akik adott esetben az események megálmodói, megélői voltak. Kivetítő panelen színészek jelenítik meg őket, mesélik el az eseményeket, élményeiket.
Olyan nagy hatású személyiségek jelennek meg virtuálisan, mint Janus Pannonius vagy Zsolnay Miklós, ugyanakkor Válaszúti György unitárius prédikátor, püspök, író alakja is.
Az Irem kertje nevű terem a török hódoltság korát mutatja be, melynek „helyi szelleme” Válaszúti György. Nem véletlen, hiszen alakja jól ismert, és meghatározó ebben a korszakban, egyrészt az unitárius reformáció elterjedése okán, mely befolyását a törökkor végéig megőrizte, másrészt az 1588-ban tartott, és általa megírt híres Pécsi Disputa miatt is.
Mivel az unitáriusokat eretnekséggel vádolták, ez pedig gazdasági elszigetelődést is jelentett, a pécsieknek tisztázniuk kellett magukat a vád alól. Ezt legegyszerűbben egy nyilvános hitvitával lehetett eldönteni. Válaszúti György 1588 elején lesz unitárius püspök a török uralta területen, és az ő kihívására Skaricza Máté ráckevei református prédikátor vállalta a hitvitát, mely 1588. augusztus 27-től öt napon át tartott a ma is álló Mindenszentek templomában (1157-ben szentelték fel). Bár megegyezés nem született, a részben nyilvános, részben magánbeszélgetésekben folyó hitvita elejét vette a konfliktus elterjedésének, és a felek békében váltak el egymástól.
A Pécsi Disputa nem csak az unitárius teológia összefoglalása, hanem a korabeli társadalom bemutatásának legfontosabb forrása is egyben.
A kiállítás Válaszúti György megszólaltatásán túl bemutatja a reformáció kori baranyai unitáriusokat is, illetve kitér a Pécsi Disputára, valamint annak helyszínére, a Mindenszentek templomára is.